Kompresijas zeķes un getras: kāpēc un kuras no abām

Kompresijas getras ir kompresijas zeķes bez pēdas daļas un tādēļ ir valkājamas kopā ar sporta veidam un klimatam atbilstošām sporta zeķēm. Kompresijas getras ir pazīstamas arī kā "ikriņi", "kompresijas stilbi".

Kompresijas zeķes ir kompresijas getras un sporta zeķes apvienojums, kur sporta zeķes pēdas daļā spiediena pakāpe  ir tik maza, ka to neuzskata par kompresiju.

Lieto sportojot un atpūšoties pēc sporta

Sporta kompresijas getras un zeķes var būt paredzētas lietošanai slodzes - treniņu un sacensību- laikā vai  atjaunošanās periodā (atpūšoties pēc treniņa), vai pielāgotas tā, lai būtu izmantojamas abām vajadzībam.  

Kāju kompresija, kas domāta sacensībām, parasti būs "vieglāka" - ar mazliet mazāku kompresijas pakāpi, labāku ventilāciju/dzesēšanu, uzlabotām komforta īpašībām, mažaku apjomu (speju uzkrāt mitrumu un svaru). Arī kompresijas intensitāte dažādās zonās  var atšķirties.

Specifiskā atjaunošanās kompresija parasti ir ciešāka, blīvāka, kompresijas zonējums var būt citāds. Abiem nolūkiem domātā būs abu īpašību kopuma "kompromiss", kas parasti ir mazliet novirzīts par labu vienam vai otram lietojuma veidam.

Ko dod kompresija sportā?

Kompresijas getras nodrošina apakštilbu muskuļu kompresiju. Tas ļauj uzlabot skābekļa pievadi un vielmaiņas produktu izvadi. Atbilstoša muskuļa kompresija samazina muskuļu vibrāciju sportošanas laikā, samazinot muskuļu mikrobojājumus. Getras attālina muskuļu noguruma iestāšanos slodzes (treniņa vai sacensību) laikā un veicina ātrāku atjaunošanos pēc slodzes. 

Kā izvēlēties izmēru?

Compressport kompresijas getrām ir 4 izmēri. (T1, T2, T3, T4). Izmēru nosaka pēc ikra (resnākās vietas) apkārtmēra cm. Zeķu  izmēru nosaka vai nu pēc pēdas izmēra (tad stulma platums ir pieskaņots pēdas izmēram) vai pēc pēdas un ikra apkartmēra kombinācijas (ja noteikta izmēra pēdai iespējami dažāda platuma zeķes stulmi.

Lai kompresijas getras sniegtu iecerēto efektu, būtu ērtas, patīkamas un nevainojami veiktu savu funkciju, izmēra noteikšanai jāvelta pieteikama rūpība. Izmēra noteikšanai iesakām mērīt normāli noslogotu kāju bez garajam biksēm vai cita apģērba, kas varētu ietekmēt mērījumu. Iesakām vadīties pēc ražotāja ieteiktas izmēru skalas, un neizvēlēties getras vai zeķes, kas ir pārak mazas (šauras). Kompresijas spiediens ir pieteikams arī pareiz izmēra getrās un zeķēs, turklāt sportošanas un atpūtas laikā ir jājūtas ērti.

Compressport getru izmēri piemēroti šādiem ikra apkertmēriem.

  • T1 30-34cm
  • T2 34-38cm
  • T3 38-42cm
  • T4 42-46cm

Valkāšana

Kompresijas getras ar augšmalas "nadziņu": nadziņš un logo josla paredzēta valkāšanai priekšpusē.  

Zem ceļgala: zeķes vai getras augšamlai ir jābūt zem ceļa locītavas tā, lai saliecot celi,  augšmala nesakrokotos, bet mala arī neatrastos uz apaksstilba muskuļa. Kompresijas zeķes un getras var uzvilkt tikai, ja kāja (stilbs un pēda) ir sausa, pretējā gadījumā materiāls "līp" pie kājas un to var viegli saplēst (vai saplēst ieadīto elastīgo materiālu).

Kopšana

Aicinām rūpīgi iepazīties ar pievienoto zeķu/getru lietošanas un kopšanas instrukciju, kā arī tās uzvilkt un novilkt pareizi. Pareiza kopšana, uzvilkšana un novilkšana būtiski paildzina produkta mūžu. Pats būtiskākais - kompresijas izstrādājumus nedrīkst ar nagiem vai pirkstu galiem stipri stiept vai raut vienā punktā (uzvelkot, slodze jāsadala vienmērīgi).

Kados gadijumos kompresijas getras ir labāks risinājums?

Ja garo distanču sacensības vai treniņš, ari garš pārgajiens plānots pludmales smiltīs vai citā līdzīgā vietā, un varētu būt velēšanās pusceļā noaut kājas, getras būs piemērotāka izvēle par kompresijas zeķēm, jo pludmales (vai līdzīgos) apstākļos varētu būt grūti uzvilkt kompresijas zeķes tā, lai tajās neiekļūtu smiltis.

Kompresijas stilbi un atsevisķas zeķes ir piemērotakas arī tad, ja garākā ceļā zeķes plānojat pārvilkt. 

Sporta zeķes pienemts mazgat pēc katras valkāšanas reizes. Atdalīts kompresijas stilbs +sporta zeķe ļauj zeķes mazgat kā ierasts, bet stilba daļu tikai vajadzības gadījumā. Tādējādi palielinās iespēja, ka kompresija kalpos ilgāku mūžu..

Gan kompresijās zeķēs, gan kompresijas getrās (stilbos, ikros) kompresijas zona izvietota stilba  daļā,  bet pēdā kompresijas nav. 

Komprsijas zeķu priekšrocība ir tā, ka pārejā no zeķes pēdas uz stilba (stulma) daļu, iespējams iestrādāt vienmērīgāku spiediena gradāciju.